Strona główna/Blog/Jakie techniki wykorzystuje się do nadruków na gadżetach?

Jakie techniki wykorzystuje się do nadruków na gadżetach?

Nadruk logo, motta lub nazwy firmy na różnego rodzaju gadżetach stało się już standardem. Klient, który będzie używał takiego przedmiotu, pośrednio pomaga w reklamowaniu twojej firmy. Gadżety tworzy się z różnych materiałów. W porównaniu do tekstyliów mogą być zwarte, miękkie, gładkie, chropowate itp. Te cechy wpływają na zastosowanie odpowiedniej techniki wydruku.

Sitodruk 

Jedną z najstarszych i najczęściej stosowanych technik druku jest sitodruk. Polega ona na przeciskaniu farby drukarskiej przez jedwabne sito znajdujące się na aluminiowej ramie. Tak przenoszony wzór utwardza się w wysokiej temperaturze. W ten sposób można odtwarzać obrazy m.in. na drewnie, korku, papierze, PCV, tworzywach sztucznych i ceramice. Metoda ta najlepiej sprawdza się na płaskich powierzchniach zadruku. Ze względu na koszty przygotowania szablonu oraz użycia farb, sitodruk najbardziej opłaca się stosować w ilości powyżej 100 sztuk. Nadruki są wodoodporne, dlatego ta metoda doskonale sprawdza się do znaczenia tekstyliów.

Tampodruk 

Jest to metoda analogowa do nanoszenia druku na małych, nierównych powierzchniach wykonanych m.in. z gumy, tworzyw sztucznych, skóry, metalu, drewna czy szkła. Farbę nanosi się z powierzchni matrycy za pomocą stempla. W niektórych przypadkach bicie wzoru trzeba wykonać dwa razy lub dodatkowo wzmocnić utwardzaczem. Proces tampodruku jest bardzo wydajny, a powstała grafika ma dużą wytrzymałość  oraz odporność na ścieranie, wodę i wpływ chemikaliów. Wysoka rozdzielczość i dobre krycie sprawiają, że powierzchnie przez długi czas utrzymują swój efekt. Tampodruk to tania i szybka metoda, lecz nie nadaje się do zadrukowywania  dużych powierzchni.

FLEX i FLOCK 

Są to techniki, które stosuje się do nanoszenia wzorów na tkaniny, czyli np. nadruków na torby lub parasole. FLEX to logo wydrukowane na papierze termicznym, które przenosi się na artykuł poprzez gorącą prasę. Powstała grafika ma dużą precyzję odwzorowania i trwałość kolorów, szczególnie na ciemnym tle. FLOCK zamiast papieru termicznego wykorzystuje klej nakładany metodą sitodruku. Na to dodaje się sproszkowany flock, który przykleja się metodą elektrostatyczną. Innym rodzajem jest folia, która w dotyku przypomina zamsz. Metody te nie sprawdzają się w skomplikowanych grafikach zawierających przejścia totalne i drobne elementy.

 

Tomasz Rakowski
kom: 509 675 999
tomek@robimykoszulki.pl

ul. Modlińska 6 | lokal 118 | piętro 1
03-216 Warszawa
biuro@robimykoszulki.pl

Prosimy o kontakt telefoniczny poprzedzający wizytę w naszej firmie!