Strona główna/Blog/Jak powstają nadruki na kubkach?

Jak powstają nadruki na kubkach?

Kubek z nadrukiem to nie tylko zwykły przedmiot, ale i praktyczny gadżet, nietuzinkowy prezent na każdą okazję lub skuteczna kampania reklamowa. W każdym przypadku kubki z nadrukiem są równie popularne, ponieważ łączą praktyczność z efektownym wyglądem i indywidualnym charakterem. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem kubka z nadrukiem, to polecamy zapoznanie się z całym procesem powstawania nadruku na tych przedmiotach. W ten sposób dowiesz się jakimi metodami i na jakim materiale można umieszczać nadruk.

Drukowanie na kubkach – jak to wygląda?

Najpopularniejszą metodą tworzenia druku na kubkach jest sublimacja. Wynika to z faktu, że dzięki niej można stworzyć wysokojakościowy i trwały nadruk w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto nie jest to zbyt skomplikowany proces.

Pierwszym krokiem jest oczywiście stworzenie projektu o dobrej rozdzielczości – grafiki o niskiej jakości tracą ostrość wskutek skalowania. Następnie w drukarni następuje odpowiednie przygotowanie wzoru graficznego – w tym celu grafik dopasowuje rozmiar grafiki do powierzchni kubka, poprawia kontrast, nasyca barwy, wyostrza kontur oraz tworzy lustrzane odbicie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nadruk metodą sublimacji można nanieść tylko na kubek z powłoką polimerową.

Podczas kolejnego etapu następuje nanoszenie wzoru na papier sublimacyjny (lub inny materiał dopasowany do techniki druku), który potem ostrożnie nakleja się na naczynie, aby dokładnie przylegał do jego powierzchni. Następnie tak przygotowany kubek umieszcza się w specjalnej komorze grzewczej, gdzie wysoka temperatura powoduje wniknięcie odbitego wzoru w strukturę kubka poprzez zjawisko sublimacji – tusz zmienia swój stan skupienia w gazowy z pominięciem stanu ciekłego, przez co grafika zostaje utrwalona na powierzchni kubka. Na koniec przedmiot ostrożnie wyjmuje się z pieca i odkłada do wystygnięcia.

Jakie są jeszcze najczęściej wykorzystywane techniki druku?

Nie tylko na kubkach polimerowych można drukować spersonalizowane grafiki czy nadruki reklamowe. Inne techniki druku dają możliwość stworzenia pięknego i niepowtarzalnego kubka szklanego, ceramicznego, a nawet metalowego.

W zależności od materiału istnieje kilka następujących metod tworzenia nadruków:

  • Piaskowanie – inaczej relief wklęsły, który polega na wyżłobieniu wzoru na powierzchni tworzywa z użyciem szablonu zaprojektowanej grafiki. Najczęściej ta metoda wykorzystywana jest do nadruku na kubkach ceramicznych lub szklanych. Może być stosowana na dużych powierzchniach. Piaskowanie daje elegancki i minimalistyczny efekt. Co więcej, nadruk jest trwały i nie ulega ścieraniu.
  • Grawer laserowy – wykonywany jest na metalowych kubkach termicznych lub na jego silikonowych elementach. Ta technika umożliwia precyzyjne drukowanie szczegółów nawet najbardziej skomplikowanych wzorów. Za pomocą tej metody nie jest możliwe drukowanie wielokolorowe.
  • Kalkomania ceramiczna – podobnie jak w przypadku metody sublimacyjnej, wzór przenosi się na specjalny papier, który następnie nanosi się na powierzchnię naczynia. Dzięki tej metodzie można ozdobić nawet wewnętrzną stronę kubka, uchwyt oraz jego spód. Nadruk powstały techniką kalkomanii jest odporny na zmywanie i działanie środków chemicznych – kubek ozdobiony w ten sposób można bez przeszkód myć w zmywarce.

Tomasz Rakowski
kom: 509 675 999
tomek@robimykoszulki.pl

ul. Modlińska 6 | lokal 118 | piętro 1
03-216 Warszawa
biuro@robimykoszulki.pl

Prosimy o kontakt telefoniczny poprzedzający wizytę w naszej firmie!