Strona główna/Blog/Jak drukuje się na medalach sportowych?

Jak drukuje się na medalach sportowych?

Pokonywanie własnych słabości i ciężka praca na treningach jest miarą sportowego sukcesu. Zwycięstwo smakuje najlepiej wtedy, gdy z dumą można zaprezentować się z pucharem w dłoni lub medalem na szyi. W zależności od prestiżu sportowej imprezy oraz specyfiki zawodów można otrzymać medale wykonywane z różnych materiałów. Najcenniejsze są te, które powstały ze szlachetnych kruszców, jednakże nawet te plastikowe, drewniane lub szklane mają swoją wartość. Poza materiałem medale różnią się także sposobem wykończenia. Krążki mogą być malowane, grawerowane i galwanizowane. Ciekawą formą jest także drukowanie wzorów. Nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie nadruków nie tylko na tekstyliach reklamowych, ale także na metalu, plastiku czy szkle. Sprawdź, jak wykonuje się nadruki na medalach.

W jaki sposób wykonuje się nadruki na medalach?

Nadruki na medalach wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest technika nadruku grawertonowego. Grawerton polega na nanoszeniu treści, grafik i obrazków na medale za pomocą metody termicznej. Wzór, który ma pojawić się na medalu, najpierw drukuje się przy użyciu tradycyjnych drukarek. Należy przy tym pamiętać, że napisy i grafiki trzeba drukować w lustrzanym odbiciu na specjalnym papierze. Następnie gotowy wydruk nanosi się na medal przy wykorzystaniu specjalnej prasy termotransferowej. Dzięki wysokiej temperaturze i odpowiedniej sile nacisku wydruk z papieru zostaje odbity na powierzchni krążka. Taki sposób drukowania pozwala uzyskać nadruk o wysokiej odporności na ścieranie oraz działanie wilgoci.

Druga, nieco mniej popularna metoda drukowania na medalach sportowych bazuje na druku UV. Do tego celu wykorzystuje się specjalne drukarki, których głowice nanoszą krople tuszu na materiał. W dalszej kolejności wzór należy utrwalić za pomocą wiązki światła UV. Dzięki tuszom polimerowym za pomocą UV utwardza się nadruk na powierzchni medalu, który tworzy charakterystyczną odstającą od krążka warstwę. Naniesiona warstwa wyglądem przypominająca plastik jest trwale i stabilnie przymocowana do medalu. Druk UV można wykorzystywać na różnych rodzajach materiałów, jednakże warunkiem użycia tej metody jest nanoszenie nadruków na płaskie i gładkie powierzchnie.

Tomasz Rakowski
kom: 509 675 999
tomek@robimykoszulki.pl

ul. Modlińska 6 | lokal 118 | piętro 1
03-216 Warszawa
biuro@robimykoszulki.pl

Prosimy o kontakt telefoniczny poprzedzający wizytę w naszej firmie!