Strona główna/Blog/Jak dbać o nadruk na materiale?

Jak dbać o nadruk na materiale?

Nadruki na produktach tekstylnych to doskonała metoda na personalizację i wyróżnienie się z tłumu w przypadku osób prywatnych. Z kolei dla przedsiębiorców to tania, efektywna i atrakcyjna strategia reklamowa. W związku z tym nadruki na materiale stały się niezwykle popularne, jednak pomimo tego wiele osób nie wie jak prawidłowo pielęgnować zadrukowane tekstylia, tak, aby, jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd.

Pranie, suszenie, prasowanie – jak nie uszkodzić nadruku?

Tekstylia są bardzo podatne na zabrudzenia i zagniecenia, co niekorzystnie wpływa na ogólną estetykę produktu i osoby z niego korzystającej. Zatem pranie, suszenie i prasowanie to niezbędne czynności, bez których nie można się obejść.

Warto, więc poznać kilka ogólnych zasad dotyczących pielęgnacji zadrukowanych materiałów:

  • Pranie w pralce – przede wszystkim zadbaj o odpowiedni tryb dedykowany delikatnym tkaninom. Wybierz taki, w którym liczba obrotów nie przekracza 500-800 na minutę, a temperatura prania wynosi 30-50˚C – wyższe temperatury mogą doprowadzić do zniekształcenia, odbarwienia, a nawet całkowitego zniszczenia nadruku. Pamiętaj także, żeby nie nanosić silnych detergentów (wybielaczy, odplamiaczy) na całą tkaninę z nadrukiem, a jedynie miejscowo, aby ochronić zadrukowany obszar. Co więcej, aby zapobiec uszkodzeniom, nadruku przerzuć materiał na lewą stronę – zminimalizujesz w ten sposób tarcie i wycieranie podczas zetknięcia z ostrymi elementami w bębnie pralki m.in.: suwakami, guzikami.
  • Pranie ręczne – tak jak w przypadku prania w pralce, należy unikać silnych detergentów, a po zastosowaniu środków piorących trzeba dokładnie wypłukać tkaninę w letniej wodzie. Podczas usuwania nadmiaru wody, osuszaj materiał poprzez naciskanie – skręcanie może spowodować przerwanie struktury nadruku. Najlepiej prać ręcznie drobne tekstylia np. koszulki z nadrukiem, czapki czy torby.
  • Suszenie – należy uważać, żeby nie pozostawiać materiału do wyschnięcia bezpośrednio na słońcu, ponieważ przegrzanie nadruku przyczynia się do powstania jego odbarwień i zniekształceń. Warto też unikać suszenia zadrukowanego materiału w suszarce bębnowej, której szybkie obroty mogą uszkodzić nadruk.
  • Prasowanie – podczas wykonywania tej czynności zachowaj szczególną ostrożność, aby wysoka temperatura żelazka nie uszkodziła nadruku. W tym celu prasuj materiał po lewej stronie i w miarę możliwości omijaj zadrukowany obszar. Pamiętaj, że bezpośrednie zaprasowanie nadruku może spowodować całkowite jego zniszczenie. Jeśli przeprasowanie nadruku jest konieczne, to warto w tym celu użyć ochronnej ściereczki i żelazka rozgrzanego w niewielkim stopniu.

Metody druku a pielęgnacja tkaniny

Należy również dostosować zabiegi pielęgnacyjne do techniki, w jakiej nadruk został wykonany. Jest to ważna kwestia, jeśli chcesz, aby zadrukowany materiał przez długi czas wyglądał jak nowy. W tym celu warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami druku, jakimi są:

  • Sublimacja – w tej technologii można nanosić nadruk o bardzo wysokiej rozdzielczości i o dowolnej kolorystyce. Nadruki nanoszone za pomocą tej techniki odznaczają się wysoką trwałością – są odporne na blaknięcie, pękanie oraz ścieranie, ponieważ barwnik wnika głęboko w strukturę tkaniny. Z tego powodu ta metoda druku jest najczęściej wykorzystywana do zadrukowywania silnie eksploatowanej odzieży. Tekstylia reklamowe znaczone techniką sublimacji można prać wielokrotnie. Jednak, aby przedłużyć trwałość nadruku, najlepiej prać dany materiał w temperaturze do 40˚C oraz unikać obrotów powyżej 600 na minutę.
  • Sitodruk – ta metoda stosowana jest do znakowania wszystkich rodzajów tekstyliów. Charakteryzuje się dużą trwałością, odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Nadruk wykonany techniką sitodruku może w niezmienionym stanie przetrwać nawet 100-200 prań. Jednak warto dbać o to, aby temperatura prania wynosiła maksymalnie 50˚C, a ilość obrotów nie przekroczyła 800 na minutę.
  • Termotransfer cyfrowy – ta technika polega na wgrzaniu w materiał wzoru, który przedtem nanoszony jest na nośnik transferowy. Powstały druk jest bardzo elastyczny i tym samym niezwykle trwały. Dodatkowo grafika naniesiona za pomocą tej metody odznacza się wysoką jakością. Nadruk termotransferowy może być stosowany do zdobienia każdej tkaniny, z wyjątkiem polaru. W przypadku tej metody zaleca się pranie w temperaturze do 40˚C, unikanie silnych detergentów i wirowania powyżej 500 obrotów na minutę.

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji (zgodnie z zaleceniami producenta), niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość nadruku jest jakość jego wykonania. Dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy ze szczególną starannością wykonają spersonalizowany nadruk na dowolnym materiale. Nasza firma zajmuje się realizacją nadruków, które wykonujemy według indywidualnych potrzeb klienta. Każdy stworzony przez nas nadruk odznacza się wysoką jakością, dzięki doświadczeniu naszych pracowników oraz wykorzystywaniu nowoczesnej technologii druku.

Tomasz Rakowski
kom: 509 675 999
tomek@robimykoszulki.pl

ul. Modlińska 6 | lokal 118 | piętro 1
03-216 Warszawa
biuro@robimykoszulki.pl

Prosimy o kontakt telefoniczny poprzedzający wizytę w naszej firmie!